[ Geografija
]
26 Januar, 2012 09:31
- Vazduh struji od mesta višeg ka mestu nižeg vazdušnog pritiska. To strujanje može biti horizontalno, vertikalno i vrtložno.
- Vetar je horizontalno kretanje vazduha. Ima određeni pravac, brzinu i jačinu.
- Pravac vetra se označava prema strani sveta sa koje vazduh struji i predstavlja se grafički, na ruži vetrova. Određuje se pomoću Vildovog vetrokaza.
- Brzina vetra je put koji čestice vazduha pređu u jednoj sekundi. Meri se anemometrom i izražava u m/s. Zavisi od reljefa, biljnog pokrivača... Grad smanjuje godišnju brzinu vetra.
- Jačina vetra predstavlja pritisak koji on vrši na vertikalnu površinu. Određuje se po Boforovoj skali, koja ima 13 stepeni.
- Vetar je jedan od najznačajnijih izvora obnovljive energije.
- Stalni (planetarni) vetrovi su vetrovi koji neprekidno duvaju preko Zemljine površine. Tu spadaju:
- Pasati - prizemni vetrovi, duvaju u sloju troposfere (do 2000m), iz suptropskih oblasti ka ekvatoru; zbog Zemljine rotacije skreću ka zapadu. Pojas ekvatorijalnih tišina (kalmi) se nalazi iznad ekvatora, gde se susreću pasati sa jedne i sa druge strane.
- Antipasati su visinski vetrovi, duvaju iznad pasata i od ekvatora ka suptropskim oblastima. Skreću ka istoku. Na obe hemisfere se obrazuju pojasevi suptropskih tišina(kalmi).
- Zapadni vetrovi (40* i 64* g.š.) iz oblasti suptropskih anticiklona, skreću ka istoku. Jači su u višim geografskim širinama i izrazitiji su zimi nego leti.
- Istočni (polarni) vetrovi - nastaju kao posledica strujanja vazduha iz polarnih oblasti visokog vazdušnog pritiska prema depresijama, skreću ka zapadu.
- Monsuni su periodični vetrovi, prouzrukovani sezoskim promenama atmosferskog pritiska u jednom istom mestu. Duvaju u toku određenog vremenskog perioda u jednom pravcu, a zatim u toku sledećeg perioda iste dužine u drugom - zimi sa kopna ka toplijem moru, a leti obrnuto. Zimski monsuni su suvi, a letnji donose obilne kiše.
- Tropski monsuni (20*N i 15*S) - južna i istočna Azija: Pakistan, Indija, Bangaldeš, Indokina.
- Vantropski monsuni - Daleki istok: Japan, istočni Sibir, istočna Kina.
- Dnevni vetrovi su monsuni sa polusnevnom periodom - u toku dana duvaju u jednom pravcu, a u toku noći usuprotnom. Tu spadaju: danik, noćnik, dolinski i gorski vetar. Najizrazitiji su u tropskim predelima.
- Lokalni vetrovi su vetrovi karakteristični za određene oblasti na Zemlji. Nastaju pod uticajem lokalnih prirodnih uslova, imaju uvek isti pravac i podržavaju iste vremenske prilike. To su:
- Košava - severoistočni deo Srbije, dolinom Dunava i u Vojvodini. Duva na mahove (udare) čija brzina prelazi 100km/h. Javlja se tokom cele godine, najčešće u jesen i zimu, traje dva do tri dana.
- Bura - istočna obala Jadranskog mora. Suv i izrazito mahovit vetar, brzine i do 180 km/h. Uglavnom od oktobra do marta, traje dva do tri dana.
- Jugo (široko) - uzdužna osa Jadranskog mora, duva oko 4 dana.
- Fen - Alpi. Jak i slapovit planinski vetar, donosi vedro i toplo vreme. U zimskom periodu izaziva lavine i naglo topljenje snega, pa ga nazivaju i "snegožder".
- Vardarac - Balkansko poluostrvo, depresija iznad Egejskog mora. Traje 1-2 dana, dostiže brzinu do 60 km/h, uglavnom zimi; nazivaju ga i "kortiazis".
- Maestral - istoćna obala Jadrana. Traje jedan do dva dana, male i konstantne brzine.
- Tornado - južni i centralni delovi SAD i Meksiko. Vrlo snažan vazdušni vrtlog u obliku levka, sastoji se od kapljica vode, peska, prašine. Nastaje u sparnim letnjim danima pri intenzivnom zagrevanju vazduha i jakim uzlaznim strujama. Kreće se brzinom do 50 km/h, a u samom vrtlogu vazduh rotira brzinom i do 800 km/h. Ukoliko nastane na moru, naziva se morska pijavica (tromba).
25/06/2012, 15:55
Da je vetar u primorskim mestima obavezno vlazan?
27/01/2012, 09:13
Vazduh se zagreva pri kopnu jer ono odaje toplotu, a kako je topao vazduh laksi od hladnog, on ce se izdici iznad njega. Sto se vise penje, to je temperatura manja i vazduh se hladi i ponovo spusta posto je sve tezi, i tako sve u krug. To ti je cirkulacija vazduha, i uopste sva kretanja vazduha, samim tim i vetar, nastaju kada im se razlikuju temperature, odnosno, kada je jedna vazdusna masa laksa od druge. Nadam se da sam pomogla :)
26/01/2012, 23:08
BAŠ MIJE SESTRA PRE NEKI DAN REKLA DA PIŠEM O VETRU.NAJVIŠE ME JE ZANIMALO ŠTA POKREĆE VETAR I KAKO.ŠTA I KAKO TAČNO.ZNAM DA IMA TAJ ATMOSFERSKI PRITISAK,PA TE RAZLIKE U VAZDUŠNOM PRITISKUITD.ALI PONAVLJAM-KAKO SVE TO TAČNO,ODAKLE...ODGOVORI MI AKO ZNAŠ.